Svätý Mikuláš

Autor: Marek Jánoš | 6.12.2015 o 18:18 | (upravené 6.12.2015 o 19:18) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  142x

Mnoho z nás predsa vie, aká je história sv. Mikuláša a prečo si každý rok jeho postavu pripomíname. Pre mňa tento deň znamená veľa a tak vám ho aspoň málo priblížim z môjho pohľadu.

Pamätám si na to, akoby to bolo včera. Keďže som bol ešte veľmi malý, tak k nám zavítal sv. Mikuláš ešte dávno pred ránom, či dokonca spaním. Otec ma zodvihol na ruky, mama zobrala sestru a išli sme sa pozrieť, čo sa to v tej izbe deje. Keď sa otvorili dvere od detskej izby, čakal tam obrovský košík plný sladkostí a veru, nechýbal ani list v ktorom nás Mikuláš pochválil, ale aj vytkol nejaké tie malé chybičky. Ten detský pocit radosti je neopísateľný.

Neskôr, hoc stále malý, sa rozospatý chlapec prebudil na výkrik svojej staršej sestry. Ihneď utekal za ňou do chodby, kde sme si deň predtým poriadne vyčistili topánky, ako je zvykom. Mikuláš bol znova tu! Poslúchali sme a dostali sme ohromné porcie sladkostí. A neprišiel len k nám domov! Ale aj ku starkým, či tetám a strýkom.

Samozrejme, časom sa človek dozvie ako to celé je. Nadobúda vek a aj on sa snaží prekvapiť niekoho druhého. Zo začiatku len nejakými kresbami, pohľadnicami, alebo žuvačkami, na ktoré človek šetril niekoľko mesiacov. So sestrou sme sa v tom naozaj vyžívali.

A ako je tomu teraz, keď mám takmer 21 rokov? Príjemné hrejivé pocity z detstva nezanikli. Hoc mám svoj vek a ľudia, ktorých obdarúvam sú v rovnakom alebo staršom veku, neuberá mi to na radosti, keď si nájdem aj ja nejakú tú sladkosť, alebo len SMS-ku na mobile s krásnym "Ďakujem!!!".

Mnoho ľudí v práci na mňa pozeralo s údivom v očiach, keď som sa ich dnes spýtal, čo im doniesol Mikuláš. Bolo im divné, že by tento sviatok, mali sláviť aj dospelí. Na druhú stranu, ak naozaj vieme, pre koho a pre ČO sviatok sv. Mikuláša slávime, tak musíme chápať, že nie je určený len pre deti, hoc marketing to možno v tejto dobe zmenil. Preto som veľmi rád, že som bol vedený k udržiavaniu tejto tradície, a budem ju udržiavať, aj keď budem mať 90 a budem obdarúvať ľudí v rovnakom veku :)

 

Krásny sviatok sv. Mikuláša a dúfam, že aj Vaša nádielka bola hojná!

 

Marek

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?