Prečo dýmka?

Autor: Marek Jánoš | 21.11.2015 o 20:49 | (upravené 21.11.2015 o 21:54) Karma článku: 1,24 | Prečítané:  180x

Mnoho ľudí v mojom okolí zaujíma, prečo som sa vybral cestou fajčenia dýmky. Je to štýl? Móda? Kontroverznosť?

Ani jedna z tých možností. Nemám v záujme uchvacovať ľudí na ulici, alebo sa stať závislým ako moji kolegovia, ktorí zas holdujú tabaku z papierových šúľkov.

Dýmke sa venujem skoro rok a našiel som v tom to, čo som po dlhé roky hľadal. Pokoj, sústredenosť, chuť, staré časy a priestor na premýšľanie. 

Mnohí z Vás mi pod vplyvom zdravotníckej propagandy budú určite tvrdiť, ako si ničím zdravie a ja vám to nevyvraciam, ale povedzme si pravdu, každý z nás má kostlivca v skrini.

V dýmke a v tabakoch, ktoré k nej nerozlučne patria som sa našiel. Každý tabak má inú chuť. Typy. Výrobcovia. Zmesy. Je to objavovanie, ktoré nikdy neskončí, aj keby dýmate celé dni a celý dlhý život, no určite si nájdete pár tabakových priateľov na dlhé večerné, alebo studené ranné chvíle. Ten kto to neskúsil a či neprekonal počiatočné problémy, nikdy nepríde na toto čaro a tak sa to ťažšie vysvetľuje. 

Nakoľko sám mám rád staré časy, ktoré doprevádzajú môj život v historických knihách, hudbe a či filme, našiel som si záľubu aj v tejto činnosti. Neobľubujem cigarety, ktoré neuveriteľne zapáchajú. Snažím sa od nich ľudí odhovoriť, no ako to poznáme je to viac neúspešné ako úspešné. Dýmkový tabak je o niečom inom. Je drahší, kvalitnejší, ľahko vetratelný a s mnohými chuťovými záhadami.

Ten pocit, keď škrtnete zápalkou a pocítite síru, následne sa jemne dotknete vrchnej vrstvy tabaku a potiahnete, nie do pľúc,ale do úst.. Dýmku nefajčíme pre začiernenie pľúc. Vôňa a chuť sa rozvinie a dopĺňa písanie tohto blogu, či vety iných spisovateľov v knihách.

Ťažko sa opisuje takýto vzťah. Na záver snáď môžem použiť len citáciu z knihy Zorba the Greek od gréckeho spisovateľa Nikos Kazancakis, ktorý vystihuje v pár riadkoch to, o čo sa ja ťažkopádne snažím v blogu mnohými vetami:

"Put down that cigarette," he said. "You light 
it , smoke half of it and you throw off it like 
a hooker. Your love lasts only a minute. This 
is a shameful thing to do! Marry a pipe! She 
is a faithful woman. When you go home, she 
will still be quietly waiting for you to return."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?