Učenie poľského jazyka na anglickom území

Autor: Marek Jánoš | 17.7.2015 o 19:44 | (upravené 17.7.2015 o 20:45) Karma článku: 6,14 | Prečítané:  314x

Stretávam sa často s ľuďmi, či už slovákmi alebo čechmi, ktorí majú problém s tým, že sú v Anglicku a vedia lepšie poľštinu ako angličtinu. Samozrejme, všetci plačú a nesnažia sa pozerať aj na druhú stranu mince, ktorú opíšem.

 

Našiel som si prácu, samozrejme plnú slovákov a poliakov. Moja poľština a východniarčina sa zlepšuje a spolu s tým aj angličtina. Prečo? Nakoľko som mladý, mám sny a za žiadnu cenu sa ich nechcem vzdať. Každý deň, keď prídem domov z práce čítam historické knižky, alebo pozerám filmy, či seriály po anglicky. Často chodím do obchodov, kde sa snažím počúvať a aj používať komunikáciu medzi predajcom a nakupujúcim. Ak v obchode neviem niečo nájsť, nehľadám zamestnanca s poľskou alebo slovenskou krvou (verte, že by ste ho našli), ale idem za prvým angličanom a hoc lámavou, no predsa angličtinou sa snažím komunikovať. Učím sa anglicky. V robote prichádza na rad poľština a neberiem to ako mínus. V mojom odbore (histórií), ktorý chcem študovať, vychádza veľmi veľa dobrých dokumentov a kníh priamo v Poľsku. Ak odhliadnem od tejto sféry, tak vidím ďalší plus. Ak pôjdete do Česka, Škótska, Ameriky, Nórska, Dánska, Rakúska, Švajčiarska, tak všade nájdete poliakov. Len v Poľsku je to už trošku problém. Môže sa Vám stať, že prídete na pohovor a Váš nadriadený bude poliak. Myslím si, že mu veľmi ulahodí, ak s ním začnete komunikovať v jeho rodnej reči, alebo aspoň ukážete snahu.

Na druhej strane pracovať s poliakmi je  naozaj ako za trest. Nechcel som tomu veriť, pokým som si to na vlastnej koži nevyskúšal. Každý, kto je inej národnosti ako poľskej, nemôže byť dobrý v ničom. Ak máte aj lepšie výsledky, dobre urobenú robotu, stále sa nájde niečo, čo by sa dalo ešte zlepšiť, hoc ani oni sami to nedokážu, to však je už vedľajšie.

Ak chcete spoznať naozaj dobrých a priateľských poliakov, vždy musíte hľadať aspoň pod vekovou hranicou tridsiatich rokov. Sú to mladí ľudia, ktorí chcú spoznávať nových rovesníkov, užívať si život a neseparovať sa len kvôli tomu, kto je z akej krajiny a často nemajú problém používať namiesto svojho rodného jazyka, cudzí jazyk.

Na záver by som len dodal, pre ľudí, ktorí sa vydali rovnakou cestou ako ja. Ak sa chcete učiť cudzí jazyk, tak sa nespoliehajte len na prácu, tam sa ho pravdepodobne nikdy nenaučíte. Treba sa prestať báť a skúšať naozaj všade. Na ulici, v obchode, sociálnych sieťach.. A ak sa v robote učíte poľštinu? Nie je to mínus, je to len plus k vašim znalostiam a okienku v životopise.

 

Pekný deň!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.


Už ste čítali?