Prečo dýmka?

Autor: Marek Jánoš | 21.11.2015 o 20:49 | (upravené 21.11.2015 o 21:54) Karma článku: 1,24 | Prečítané:  135x

Mnoho ľudí v mojom okolí zaujíma, prečo som sa vybral cestou fajčenia dýmky. Je to štýl? Móda? Kontroverznosť?

Ani jedna z tých možností. Nemám v záujme uchvacovať ľudí na ulici, alebo sa stať závislým ako moji kolegovia, ktorí zas holdujú tabaku z papierových šúľkov.

Dýmke sa venujem skoro rok a našiel som v tom to, čo som po dlhé roky hľadal. Pokoj, sústredenosť, chuť, staré časy a priestor na premýšľanie. 

Mnohí z Vás mi pod vplyvom zdravotníckej propagandy budú určite tvrdiť, ako si ničím zdravie a ja vám to nevyvraciam, ale povedzme si pravdu, každý z nás má kostlivca v skrini.

V dýmke a v tabakoch, ktoré k nej nerozlučne patria som sa našiel. Každý tabak má inú chuť. Typy. Výrobcovia. Zmesy. Je to objavovanie, ktoré nikdy neskončí, aj keby dýmate celé dni a celý dlhý život, no určite si nájdete pár tabakových priateľov na dlhé večerné, alebo studené ranné chvíle. Ten kto to neskúsil a či neprekonal počiatočné problémy, nikdy nepríde na toto čaro a tak sa to ťažšie vysvetľuje. 

Nakoľko sám mám rád staré časy, ktoré doprevádzajú môj život v historických knihách, hudbe a či filme, našiel som si záľubu aj v tejto činnosti. Neobľubujem cigarety, ktoré neuveriteľne zapáchajú. Snažím sa od nich ľudí odhovoriť, no ako to poznáme je to viac neúspešné ako úspešné. Dýmkový tabak je o niečom inom. Je drahší, kvalitnejší, ľahko vetratelný a s mnohými chuťovými záhadami.

Ten pocit, keď škrtnete zápalkou a pocítite síru, následne sa jemne dotknete vrchnej vrstvy tabaku a potiahnete, nie do pľúc,ale do úst.. Dýmku nefajčíme pre začiernenie pľúc. Vôňa a chuť sa rozvinie a dopĺňa písanie tohto blogu, či vety iných spisovateľov v knihách.

Ťažko sa opisuje takýto vzťah. Na záver snáď môžem použiť len citáciu z knihy Zorba the Greek od gréckeho spisovateľa Nikos Kazancakis, ktorý vystihuje v pár riadkoch to, o čo sa ja ťažkopádne snažím v blogu mnohými vetami:

"Put down that cigarette," he said. "You light 
it , smoke half of it and you throw off it like 
a hooker. Your love lasts only a minute. This 
is a shameful thing to do! Marry a pipe! She 
is a faithful woman. When you go home, she 
will still be quietly waiting for you to return."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Súd rozhodol proti Mayovej. Brexit musí schváliť parlament

Odchod Británie z Európskej únie musí odsúhlasiť parlament.

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením by mal Gašpar podľa Kisku vysvetliť.

DOMOV

Lietadlá stáli milióny, no ministri lietajú linkami

Kaliňák hovorí, že každý má slobodný výber, ako bude cestovať.


Už ste čítali?