Moja tvorba #6 - Early Morning Pipe

Autor: Marek Jánoš | 19.4.2015 o 13:16 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  98x

Pohľad do budúcnosti ..

Otvoril som oči. Bolo päť hodín ranných a ja som si ešte šomral z každodenného prebúdzacieho sa rituálu. Vedľa mňa manželka v hlbokom spánku. Natiahol som sa , aby moje údy dostali voľnosť, ktorá im patrila po niekoľkohodinovom spánku. V posteli bolo príjemne. Na tvár mi vial jemne vlažný vánok z otvoreného okna, no pod prikrývkou bolo  teplúčko. Premohol som sa, dal jemnú pusu na líce spiacej kráske a opustil ju. Aspoň na chvíľu. Moje prvé kroky viedli do izby oproti, kde si užívali spánok dve deti. Áno, boli naše. Anomis a Marco. Drobci. S úsmevom som odišiel, umyl si tvár a obliekol si veci, ktoré jemne pripomínali štýl starého Anglicka. Pre niekoho gýč, no ja som sa v tom, ako historik, cítil príjemne. Vykĺzol som sa z domu a zamieril do neďalekého parku. Už niekoľko rokov, každý deň, ba aj v chorobe, som vítal ranné lúče týmto spôsobom.

Nakoľko jar ešte len začínala, bolo chladno a tak som sa zamotal hlbšie do kabáta. Pár odvážnejších vrabcov už spievalo a lietalo všade vôkol mňa. Obdivoval som ich a užíval si ticho bez ľudí a čistý prejav prírody. Šuchotajúci vánok, trepotanie krídel, vŕzganie mokrej trávy pod mojimi topánkami. Po pár minútach prechádzania sa v tomto čarovnom svete, sa začala na východe objavovať oranžovo - žltá žiara. Vtáctvo na vôkol sa išlo zblázniť od radosti a ja spolu s ním. Ostal som stáť a nechal sa unášať touto nádherou, hoc som ju videl nespočetne veľa krát, stále to bolo niečo nové a zaujímavé. Prišiel však čas návratu...

Potichu som vsunul kľúč do zámky, otočil a opatrne otvoril dvere. Nakoľko bolo stále len šesť hodín, bol byt prázdny a tichý. Kabát aj s topánkami som nechal v predsieni a vkročil som do kuchyne. Zo skrinky som vytiahol krásnu plechovú kanvicu, na ktorej bol po okraji vygravírovaný ornament kvetov. Nalial som do nej vodu a položil na platničku. Pozrel som smerom k stolu, kde ma už od večera čakal môj obľúbený "ranný" drevený hrnček. Nevedel sa dočkať, kedy ho opäť obšťastním obľúbeným čiernym - indickým čajom.

Voda zovrela, čaj bol zaliaty. Prešiel som po špičkách do pracovne, kde som zobral svoju "rannú" dýmku aj s plechovkou tábáčiku Early Morning Pipe. Vyšiel som na balkón, zakrútil sa do deky, vykonal natláčací rituál a škrtol zápalkou. Iskričky z nej v rannom svetle vyzerali ako pozlátené. Jemná latakia vzbĺkla, zadymila a moje zmysli ihneď zachytili chuť i údenú vôňu tohto chutného lístia. V spojení s čiernym čajom to bol úžasný výbuch horkastej chuti, ktorá perlila na jazyku. Jemne som fúkol do náustku dýmky, aby začala krásne prehorievať. Vyvalil sa hustý sivo - modrý dym, ktorý preťali, už teraz, plnohodnotné a teplé lúče Slnka. Pocítil som v sebe pokoj a radosť. Na tvári mi zahral úsmev a veru, vydržal po celý deň. Zas a znova .. :)

 

Tieto rána sú a  budú pokoj iba pre mňa, pretože nechcem, aby ma stres a smrť v bolestnom kŕči prehla. Keď nastane môj čas, chcem umrieť v spánku a starý, potom mi už nebude vadiť, že neprivítam deň začínajúci - mladý.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Súd rozhodol proti Mayovej. Brexit musí schváliť parlament

Odchod Británie z Európskej únie musí odsúhlasiť parlament.

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením by mal Gašpar podľa Kisku vysvetliť.

DOMOV

Lietadlá stáli milióny, no ministri lietajú linkami

Kaliňák hovorí, že každý má slobodný výber, ako bude cestovať.


Už ste čítali?